Meseterápia

Mi az a meseterápia?

Ha röviden szeretném leírni, azt mondanám, hogy a mese kapcsolatot teremt a tudat és a tudattalan között. Mit is jelent ez? A tudatos részünk az, ahogy érzékeljük a minket körülvevő világot (látás, hallás…), ahogy gondolkodunk, érzünk. Tudattalan részünk, személyiségünknek, az a területe, amire közvetlenül nem látunk rá, itt vannak a tudat számára hozzáférhetetlen, érzelmileg fájdalmas emlékek, vágyak, elfojtások. Ezek jelentős hatással vannak cselekedeteinkre, mégsem tudjuk irányítani őket. Néha mutatják csak meg magukat, elszólásainkban, álmainkban.

A mesék szimbolikus, képi világa megteremti az átjárást a két terület között. Az emberi fantázia alkotta képek, álmok, látomások jelennek meg a mesékben, amik egyrészt a belső világunkból, másrészt a külvilágból jönnek. Megnyílik az út a lélek belseje felé. A meseterápia abból a felismerésből indul ki, hogy az emberi lélekben felmerülő konfliktusok (felnőtté válás, párválasztás, gyerekvállalás, gyász, halál stb.), szimbolikus formában, megtalálhatók a mesékben.

A mese cselekményének központjában mindig valamilyen krízis helyzet áll. A főhős konfliktusba kerül környezetével, önmagával és elindul, hogy feloldja ezt az ellentétet. Gyakran akadnak segítői, de végül egyedül kell megtalálnia a megoldást, feloldania a külső és belső konfliktust, megtalálnia a boldogságot. Már maga az elindulás is azt jelzi. hogy készen áll a feladatra, hogy felvállalja sorsát, a boldogságért megvívja harcát a sárkánnyal. A mesékben általában megjelenik a jó és a rossz és mi is egyértelműen képesek vagyunk  differenciálni ezeket  az értékeket. A rossz figurája segít csökkenteni a szorongást és a mese feloldja a negatívumokat, hiszen a végén győz a jó és a rossz elnyeri méltó büntetését, a keresett harmónia visszaáll.

A meseterápia egy pszichoterápiás módszer, amely a mesék gyógyító erejét használja fel a lelki problémák kezelésére, önismeret mélyítésére, és a személyes fejlődés támogatására. A meseterápia alapja az a felismerés, hogy a mesék szimbolikus nyelvezete és a bennük megjelenő archetípusok (ősképek) a tudattalan tartalmakat képesek megszólítani és felszínre hozni.

Meseterápia

A meseterápia alapjai és elmélete

Szimbolikus nyelvezet: A mesék nyelve szimbolikus, vagyis az egyes szereplők, tárgyak és események mélyebb, sokszor archetipikus jelentéssel bírnak. Például a sárkány legyőzése a belső félelmekkel, akadályokkal való megküzdést szimbolizálhatja.

Archetípusok: Carl Gustav Jung elmélete alapján a mesékben gyakran megjelennek olyan archetípusok, mint a hős, a bölcs öreg, az anya, vagy az árnyék, amelyek univerzális emberi tapasztalatokat jelenítenek meg. Ezek az archetípusok segítenek a tudattalan mélyebb rétegeit megérteni.

Kollektív tudattalan: Jung szerint a mesék olyan elemeket tartalmaznak, amelyek az emberi faj közös tudattalanjában gyökereznek. A meseterápia célja, hogy ezeket az ősi mintákat felhasználva segítsen megérteni saját belső konfliktusainkat és érzelmi állapotainkat.

És hogyan gyógyítanak a mesék?

A mese alaptörténete mindig valamilyen konfliktusra épül. A főszereplő elindul, hogy feloldja ezt az ellentétet, ami látszólag a környezetével van (valójában saját magával). Küzdhet a sárkánnyal, a boszorkánnyal, a mostohával… lehet segítője: jóságos öreganyó, állat, varázslatos személy… érhet keresztúthoz, ahol választásra kényszerül.

A mesehős útja, az emberi lélek egy-egy fejlődési szakaszát testesíti meg. A szimbolikus képek, alakok segítségével rálátunk elakadásainkra, szorongásainkra. Nem direkten nevez meg például, egy fájdalmas gyerekkori emlék hatására kialakult félelmet, kényszert, hanem adott esetben a mostoha szimbolikus alakján keresztül élhetjük meg ezt a fájdalmat, agressziót.

A mese így hozzásegít, hogy az önismeret, néha nehéz útján előre menjünk, empatikusabbak legyünk másokkal és magunkkal is. Végül a jó elnyeri méltó jutalmát, a rossz megbűnhődik, ez önbizalmat ad, hogy hittel és kitartással sikerülhet úrrá lenni gondjainkon, feloldja a belső feszültséget, javíthat önértékelésünkön.

A meseterápia hatásai

  • Önismeret és belső erő növelése: A mesék segítenek megismerni és elfogadni saját belső világunkat, ami növeli az önbizalmunkat és belső erőnket.
  • Érzelmi feldolgozás: A szimbolikus tartalmak révén képesek lehetünk feldolgozni azokat az érzelmeket és traumákat, amelyeket a hétköznapi tudatos gondolkodással nehéz lenne elérni.
  • Kreativitás fejlesztése: A mese hallgatása és feldolgozása serkenti a kreativitást, ami pozitív hatással lehet az élet egyéb területeire is.

Összességében a meseterápia egy holisztikus és kreatív módszer, amely segít az embereknek jobban megérteni önmagukat, és hatékonyabban megbirkózni életük kihívásaival.

A meseterápia alkalmazási területei

Gyermekeknél: Segíthet a szorongások, félelmek, viselkedési problémák kezelésében. A mesék világa a gyermekek számára könnyen hozzáférhető, és biztonságos módon segít nekik szembenézni a belső konfliktusaikkal.

Felnőtteknél: Felnőttek esetében a meseterápia alkalmas lehet krízishelyzetek, párkapcsolati problémák, depresszió vagy önértékelési zavarok kezelésére. A mesék szimbolikus tartalmai a felnőttek számára is relevánsak, és lehetőséget adnak a belső világ mélyebb megértésére.

Csoportterápiában: A meseterápiát gyakran alkalmazzák csoportterápiás formában is, ahol a csoporttagok közösen dolgozzák fel a mesék által felhozott témákat. Ez a forma, az egyéni belső folyamatok mellett elősegíti a közösségi élményt és az egymás iránti empátia fejlődését is.

Mit adhat a csoportos meseterápia?

A csoportos meseterápia számos módon segítheti a résztvevőket, mivel a csoportdinamika és a közösségi élmény hozzáadott értéket biztosít a terápia folyamatához.  Hogyan működik a csoportos meseterápia, és milyen előnyökkel járhat?

Empátia és kapcsolatteremtés

A csoportos meseterápia során a résztvevők gyakran megtapasztalják, hogy mások is hasonló érzésekkel és problémákkal küzdenek, mint ők maguk. Ez az empátia és az egymás iránti megértés növeléséhez vezet, ami erősítheti a kapcsolatteremtést a csoporton belül. Az egymás történeteinek meghallgatása segít abban, hogy a résztvevők kevésbé érezzék magukat egyedül a nehézségeikben.

Különböző perspektívák megismerése

A csoportos meseterápiában minden résztvevő saját szemszögéből éli meg a mesét, ami gazdagítja az értelmezést és a terápiás folyamatot. A csoportban hallható különböző nézőpontok és reakciók segíthetnek abban, hogy a résztvevők új szempontok alapján gondolják át saját helyzetüket, problémáikat. Ez növelheti az önreflexió mélységét és a megértést.

Támogató közeg

A csoport biztonságos és támogató közegként szolgál, ahol a résztvevők megoszthatják érzéseiket és tapasztalataikat. Ez a támogató környezet segíthet abban, hogy a résztvevők bátrabban szembenézzenek a saját belső konfliktusaikkal és félelmeikkel. A csoport tagjai egymást is inspirálhatják és bátoríthatják, ami növeli a terápiás hatást.

Erőforrások és megküzdési stratégiák megosztása

A csoportban történő meseterápia során a résztvevők nemcsak a saját történeteiket osztják meg, hanem azokat a megküzdési stratégiákat és erőforrásokat is, amelyek számukra hasznosak lehetnek. Ez a tudásmegosztás gazdagítja a csoport minden tagját, és segíthet abban, hogy új, hatékonyabb megoldásokat találjanak saját problémáikra.

Alkotás

A csoportos meseterápia magában foglalja a közös alkotást, rajzolást, kollázs készítést. Ezek a tevékenységek lehetőséget adnak arra, hogy a résztvevők kifejezzék magukat, és feldolgozzák a mesék által kiváltott érzéseket és gondolatokat.

Csoportdinamika hatásai

A csoportdinamika egy másik fontos tényező. A csoportban megjelenő interakciók, szerepek és viselkedésminták tükrözhetik a résztvevők valós életbeli problémáit és kapcsolatait. A meseterápia során ezeket a dinamikákat tudatosíthatják és feldolgozhatják, ami hosszú távon segítheti a személyes fejlődést és a problémamegoldást.

Közösségi élmény és összetartozás érzése

A csoportban végzett meseterápia egyik legfontosabb előnye, hogy a résztvevők közösségi élményt élhetnek át. A mesehallgatás és a történetek megosztása során a csoporttagok egy közös világba lépnek be, ami erősítheti az összetartozás érzését.

Mi történik egy meseterápiás foglalkozáson?

A kiscsoportos, saját élményű önismereti foglalkozásokon a Dr. Antalfai Márta, klinikai szakpszichológus által kidolgozott, Kincskereső Meseterápiás módszert használjuk, amiben relaxált, ellazult állapotban, a meghallgatott mese által megjelenő képi világot, különböző művészetterápiás eszközökkel (porpasztell, montázs, agyag) jelenítjük meg. A relaxáció egy nyugodt, ellazult állapotot nyújt, amiben külső zavaró ténytöktől mentesen tudjuk végig hallgatni a mesét.

A mese szimbólum rendszere belső képeket hoz létre bennünk. Ezeket a képeket jelenítjük meg, különböző művészeti eszközökkel, ehhez semmilyen rajztudás nem szükséges, mert a lényeg itt a bennünk kavargó érzések kifejezése, ami lehet a akár színekkel, formák nélkül. Ezután a csoport tagjai elmondják, bennük milyen érzéseket kelt az adott kép, mindezt tanácsadás, és véleményezés nélkül, majd az alkotó is elmondja, hogy mit akart ábrázolni a képen. Mind ez beleágyazódik egy közös beszélgetésbe, amit a mese témája hozott fel.

• • Kapcsolat • •

5/5 - (2 votes)